خبرنامه
20

پرسش و پاسخ درباره نوروفیدبک

پرسش و پاسخ درباره نوروفیدبک و اثربخشی آن

پیش از برگزاری یکی از کارگاه‌های نوروفیدبک، سوالاتی در خصوص نوروفیدبک و اثربخشی آن و محتوای کارگاه در یک گروه پرسیده شد که در اینجا گردآوری شده است. اگر شما سوالی دارید حتما در قسمت نظرات بپرسید.

سلام. من یه سوال داشتم اگر میشه جواب بدین. آیا با شرکت در این دوره میشه نوروفیدبک کار کرد؟

سلام. بله. دوره به صورت تئوری-عملی و کاربردی برنامه‌ریزی شده. در این دوره علاوه بر اینکه با بحث نوروفیدبک به صورت کلی آشنا میشین برای اختلالاتی که نوروفیدبک برای اونها خیلی خوب جواب میده شامل ADHD، اضطراب، مشکلات خواب، و افسردگی خفیف پروتکل‌های درمانی آموزش داده میشه که بتونین کار رو شروع کنین.

سلام. نوروفیدبک واقعا موثره یا نه؟

سلام. این سوال رو نمیشه با یک بله یا خیر جواب داد. همونجوری که هر روش درمانی ملاحظات خودش رو داره نوروفیدبک هم به همین صورته. اگر به صورت درست و در جای مناسب به کار بره می‌تونه مفید باشه. متاسفانه اغراق در میزان تاثیر نوروفیدبک باعث شده دید منفی اشتباهی نسبت به اون به وجود بیاد. در حالیکه واقعا خیلی جاها خیلی خوب جواب میده.

سلام هرگونه فعالیت در حوزه روانشناسی نیازمند پروانه و مجوز نظام روانشناسی میباشد .

سلام. بله قطعا به همین صورته. من منظورم از نظر علمی بود که گاها برخی تصور می‌کنند در این دوره فقط مقدمات نوروفیدبک گفته میشه. از طرفی این روش یک حیطه بین رشته‌ای هست و علاوه بر روانشناسی، رشته‌های دیگه‌ای مثل روانپزشکی، مغز و اعصاب، کاردرمانی، گفتاردرمانی و ... می‌تونن از این روش استفاده کنند. همچنین افرادی هستند که خودشون مجوز مرکز از سازمان نظام روانشناسی و یا بهزیستی ندارند و در مراکز دیگه و یا مطب روانپزشکان این روش رو برای درمان مراجعین به کار می‌برند.
یک مثال از تایید نوروفیدبک برای درمان بیش‌فعالی/نقص توجه یا همون ADHD. انجمن طب کودک و نوجوان آمریکا سال 2014 این روش رو تایید کرده. 
https://www.aap.org/en-us/Documents/resilience_anxiety_interventions.pdf

من کیس هایی دیدم که رفتن و جواب نگرفتن. چجوری میشه مطمئن شد که یک فرد درست کار می کنه؟

تشخیص اصولی و صحیح مشکل مراجع (همبودی اختلالات باعث میشه گاها فردی اضطراب داره که باعث مشکل توجه هم شده اما درمانگر با نوروفیدبک میخواد مشکل توجه رو حل کنه که خوب در نتیجه جواب نمی‌گیره).
تعیین پروتکل درست: کدوم منطقه از مغز و کدوم امواج مغزی رو باید اصلاح کرد.
اجرای درست پروتکل: اینکه تصور کنیم با گذاشتن الکترود روی سر، دستگاه خود به خود کار درمان رو انجام میده اشتباهه. باید در طول جلسه درمانگر فعال باشه و از مهارت تخصصی خودش استفاده کنه. برای همینه که رشته‌های غیرمرتبط نمی‌تونن و نباید این روش رو به کار ببرند.
هر کدوم از این‌ها نباشه باعث میشه کل نوروفیدبک زیر سوال بره. در حال حاضر هیچ مرجعی نظارت نداره. اما اینکه فرد دوره معتبری گذرونده باشه و گواهی اون رو داشته باشه و در مرکز دارای مجوز این کار رو انجام بده حداقل‌های مورد نیازه.

سلام. آیا نوروفیدبک برای افراد اسکیزوفرن هم کاربرد داره اگر داره تا چه حد و ایا برای اضطرابم مفیده؟

خیر. برای اسکیزوفرنی هیچ مطالعه قوی و معتبری انجام نشده و نه تنها توصیه نمی‌شه بلکه به خاطر ماهیت اختلال جزو موارد عدم استفاده هم هست.

تشکر بابت پاسختون برای اضطراب چطور ینی چقدر جواب میده؟

برای اضطراب سطح اثربخشی ۴ از ۵ گزارش شده (بر اساس تحقیقات). همراه با تمرینات تنفس و ریلکسیشن اگر به کار ببرین قطعا جواب خیلی خوبی می‌گیرین.

یک سوال دیگه در طول این دوره ای که گذاشتید ما چقدر میتونیم رو مفاهیم نوروفیدبک مسلط بشیم و برامون میتونه کاربردی باشه؟ و قبل از شرکت در این کارگاه برای فهم بهتر مفاهیم نیازی به پیش مطالعه در زمینه خاصی داریم ایا ؟

ما در طول نزدیک به ده سال فعالیت نزدیک ۱۵۰ دوره نوروفیدبک عمومی فقط برگزار کردیم. تجربه به ما کمک کرده مباحث رو جوری بچینیم که شما این قابلیت رو پیدا کنین که کار درمانی رو شروع کنین. کتاب مبانی نوروفیدبک رو اگر خواستین تهیه کنین. همراه با دوره کتاب‌ها (از جمله نسخه انگلیسی همین کتاب) و مقالاتی بر روی CD به شما داده می‌شه که می‌تونین برای تکمیل مباحث مطالعه کنین. سی دی جزو پکیج کارگاه هست که به رایگان ارائه میشه.

سلام ببخشید من متوجه نشدم یعنی دستگاه رو که بگذاریم روی سر بیمار بعد اون نوار مغزی که میده میفهمیم مشکل بیمار چی هست یعنی لوب پیشانی و گیجگاه حالا مربوط به نیمکره راست یا چپ و اینها رو کاملا باید بشناسیم و بعد از تشخیص کلا درمان چطور هست؟!

بله. ارزیابی مراجع جزو مباحثی است که گفته می‌شه. رابطه خطی بین نوار مغز و مشکلات روانشناختی وجود نداره ولی می‌تونه به ما نشونه بده که فرد احتمالا دچار چه مشکلی است. آموزش اندازه‌گیری نقاطی که باید الکترود قرار داده بشه به صورت عملی تو کارگاه آموزش داده میشه.

نوروفیدبک فقط کار تحریک قسمتهای از مغز را انجام میده غیر از این درمانگر برای تکمیل درمانش از چه روشهای دیگه ای استفاده میکنه ایا دارو درمانی هم در کنارش داره؟

برای درمان بنا به تشخیص درمانگر باید از بین روش‌های درمانی اون‌هایی که برای مراجع مناسب هستند در کنار همدیگه استفاده بشن. نوروفیدبک هیچ تداخلی با درمان دارویی نداره و اگر پزشک صلاح بدونه از اون استفاده می‌کنه. فقط پزشک باید در جریان قرار بگیره که در طول درمان با نوروفیدبک به مرور میزان دارو رو کم کنه.

ببخشید نوروفیدبک برای کسانی که هنوز سابقه انجام یک مصاحبه با بیمار رو ندارن و کلا هنوز حرفه ای نیستند در زمینه مشاوره و روانشناسی یا بهتر بگم در سطح لیسانس هستند مناسبه؟

حداقل داشتن لیسانس برای حضور در دوره الزامی است. هر چقدر تجربه بیشتری در کار با مراجع داشته باشین کارتون راحت‌تر خواهد بود.

ببخشید مدرکی که میدین چجوریه قابل ترجمه هست بین المللیه به درد المانم میخوره منظورم کشورهای اروپاییه.

مدرک به زبان انگلیسی است و از طرف بنیاد بیوفیدبک اروپا ارائه میشه. در آلمان و خیلی از کشورهای مطرح دنیا که از یک قانون واحد تبعیت می‌کنند گذروندن کارگاه به تعداد ساعت مشخص و بعد کارورزی و بعد قبولی در آزمون شرط لازم برای کار در این زمینه است. این کارگاه بخشی از اون ساعات مورد نیاز رو پر می‌کنه. اگر اطلاعات بیشتری خواستین بفرمایید تا سایت منبع رو معرفی کنم.

این خیلی خوبه که این فرصت رو دادید که همه حتی متقاضیان درشهرستانها هم ازین دوره استفاده کنن ولی ای کاش فرصتی رو هم میگذاشتید که بتونیم توی مراکز مشاوره یا بیمارستانها بصورت کارورز و واقعا عملی روی مراجع کار کنیم .ممنونم

کار واقعی بر روی مراجع مستلزم همکاری چند جانبه است. اما شما برای شروع میتونین اصول کار نوروفیدبک رو روی اطرافیان کار کنید که شامل پیدا کردن نقاط و انجام ارزیابی میشه. ما برای شرکت کنندگان نرم افزار رو به همراه دیتای نمونه نصب میکنیم که بتونین بعد از کارگاه با نرم افزار هم تمرین کنین و مسلط بشین.

معذرت میخوام یه سوال دیگه پس نیازی نیست برای تمرین روی اطرافیان بعد از کارگاه حتما دستگاه رو داشته باشیم؟

برای نقطه‌یابی فقط به متر نیاز دارین! برای نرم‌افزار هم راه حل رو گفتم خدمتتون. فقط می‌مونه کیس واقعی که در قالب جلسات کارورزی اگر نیاز دیدین می‌تونین داشته باشین. در طول دوره هم خودتون روز دوم و سوم با دستگاه کار می‌کنین و تجربه کسب می‌کنین.

برای اطلاعات بیشتر در خصوص کارگاه‌های نوروفیدبک و دستگاه‌های نوروفیدبک روی لینک‌های زیر کلیک کنید:

کارگاه نوروفیدبک

دستگاه نوروفیدبک

هنگام مراجعه به مرکز نوروفیدبک به چه مواردی باید دقت کرد؟

مرکز نوروفیدبک


تعداد امتیازات: (31) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (7257)

RSS comment feed نظرات ارسال شده

1
# مریم عابدی (پنج شنبه 15 فروردین 1398 03:20 ب.ظ)
سلام ببخشید رشته های غیر مرتبط هم میتونن تو این دوره شرکت کنند
2
# فارمد (شنبه 17 فروردین 1398 11:52 ق.ظ)
سلام. این یک روش درمانی است و چون استفاده اشتباه می‌تواند باعث آسیب به مراجع شود فقط رشته‌های خاصی می‌توانند این روش را آموزش دیده و در پژوهش و درمان استفاده کنند.
3
# شریف (جمعه 23 فروردین 1398 12:10 ب.ظ)
با سلام و عرض ادب
آیا درمان نوروفیدبک در درمان و بهبودی بیماری آسم کاربرد دارد ؟
4
# فارمد (شنبه 24 فروردین 1398 11:08 ق.ظ)
«آیا درمان نوروفیدبک در درمان و بهبودی بیماری آسم کاربرد دارد ؟»
سلام. نوروفیدبک خیر اما بیوفیدبک می‌تواند در بهبود علائم این بیماری موثر باشد. در صورت تمایل تماس بگیرید تا مراکزی که این کار را انجام می‌دهند معرفی کنیم.
5
# reza (چهارشنبه 08 خرداد 1398 04:03 ب.ظ)
سلام و خسته نباشین. دانشجویان پزشکی عمومی میتونن شرکت کنن؟ گواهی بهشون داده میشه؟

فارمد: سلام. بله دانشجویان پزشکی هم می‌توانند دوره را شرکت کنند و گواهی دریافت کنند.
6
# آزاده اژدری (پنج شنبه 09 خرداد 1398 12:47 ب.ظ)
سلام آیا کارگاه در یزد هم برگزار می شود؟
بسیار مایلم شرکت کنم

فارمد: مدرسه فارمد بر اساس تقاضاهای مطرح شده در شهرهای مختلف این دوره را برگزار می‌کند. با توجه به عدم وجود تقاضای کافی در حال حاضر برنامه‌ای برای این شهر در نظر گرفته نشده است. در تهران و یا اصفهان می‌توانیم در خدمتتون باشیم.
7
# نيلوفر (شنبه 18 خرداد 1398 09:11 ب.ظ)
سلام. ببخشيد من فقط نرم افزار مربوط به بيش فعالي رو دارم ايا ميتونم از همون براي افزايش تمركز فرد بزرگسالي كه اختلال تمركز داره استفاده كنم ؟

فارمد: سلام. «پروتکل» مربوط به افزایش توجه می‌بایست برای هر فرد بر اساس ارزیابی EEG اولیه مشخص و استفاده شود. لطفا اگر کارگاه را شرکت نموده‌اید بر اساس مبحث ارائه شده در کارگاه ارزیابی را انجام داده و پروتکل بهینه را مشخص و استفاده کنید.
8
# سولماز (چهارشنبه 22 خرداد 1398 01:03 ق.ظ)
سلام
من دکتری رفتار حرکتی هستم
واین واحد را گذروندم
آیا می‌توانم تو این دوره شرکت کنم

فارمد: با سلام. بله یکی از کاربردهای نوروفیدبک ارتقا عملکرد ورزشکاران است که با گذراندن این دوره می‌توانید مباحث کلی نوروفیدبک را آموزش دیده و بر اساس رشته ورزشی و مقالات موجود در آن حیطه از آن استفاده کنید.
9
# 🌊cheshmeh🌊 hr👀 (شنبه 22 تیر 1398 11:07 ق.ظ)
salam
khaste nabashin
man ye mohandes pzshkam , mikhastam bbinam bad az gozarondane dore mitonam ye matab bzanam baraye inkar???
albate hamrahe ye pezeshk k parvane bzare

فارمد: سلام. رشته مهندسی پزشکی امکان استفاده درمانی از نوروفیدبک را به صورت کلی ندارند. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.
02188503633 داخلی ۶
10
# فاطمه نوروزی (يکشنبه 10 فروردین 1399 03:52 ب.ظ)
با سلام و خسته نباشید می خواستم بدونم که با لیسانس زیست شناسی سلولی مولکولی می شود مدارک نوروفیدبک و بیو فیدبک رو گرفت یا نه؟

فارمد: سلام. خیر. رشته شما جزو رشته‌های مرتبط این حوزه محسوب نمی‌شود.
11
# محمود (پنج شنبه 29 خرداد 1399 12:28 ب.ظ)
سلام. آیا یا مدرک دکتری علوم اعصاب وزارت بهداشت می شه درزمينه پژوهشی و یا درمانی مربوط به نوروفیدبک به طور مستقل فعالیت کرد.

فارمد: سلام. در این زمینه قانون صریحی وجود ندارد و بر اساس رشته تحصیلی شما در مقطع کارشناسی ارشد مجوز فعالیت صادر می‌شود که بر اساس آن می‌توانید کار درمانی انجام دهید.
12
# شایان (شنبه 15 آذر 1399 02:13 ب.ظ)
سلام
با مدرک لیسانس روانشناس در صورتی که مدارک مورد نیاز را گرفتیم وهمچنین دستگاه ایا امکان کار در مطب ها مختلف هست یا نه؟باری کار کردن در این زمینه نیاز به دریافت جه مدرک دانشگاهی هست؟

فارمد: سلام. برای انجام کار درمانی باید مجوزهای لازم از نهادهای ذیربط را دریافت نمایید که مستلزم حداقل کارشناسی ارشد است. مجوز مستقلی برای نوروفیدبک وجود ندارد.
13
# مرضیه (يکشنبه 16 آذر 1399 12:16 ق.ظ)
سلام
آیا با داشتن لیسانس روانشناسی میشه موسسه‌ی نوروفیدبک راه‌اندازی کرد یااینکه ارشد و دکتری هم لازمه؟

فارمد: سلام. برای فعالیت در این حوزه مجوز مستقلی وجود ندارد. باید مجوز کار درمانی به صورت کلی از نهادهای ذیربط (سازمان نظام روانشناسی، سازمان بهزیستی) داشته باشید که بتوانید در کنار سایر روش‌های درمانی از این روش نیز استفاده کنید.

ارسال نظر جدید

نام

ایمیل

وب سایت

تصویر کد امنیتی :
کد امنیتی را وارد نمایید: